Sağlık-Güzellik

“Yok Gibi Makyaj” Yapmanın 10 Püf Noktası

284Okunma

Son yıllarda çok popüler olan “No Make-up Makeup” ya da diğer ismiyle “Yok Gibi Makyaj” nedir ve nasıl yapılır? 10 adımda yok gibi makyaj yapmanın sırrını açıklıyoruz.

Yok gibi makyaj, son yılların en popüler trendi haline dönüştü. Özellikle günlük yaşam içinde, abartılı, iddialı makyajı sevmeyen kadınların tercih ettiği bu doğal görünümlü makyajda amaç, kadının yüzünü boyalar içinde bırakmadan, makyajın kusurları kapatıcı özelliğini kullanmak ve yüze canlı, taze bir görünüm vermek. Diğer bir deyişle, makyajı dikkat çekmek için değil de, doğal, sağlıklı ve taze bir görünüm elde etmek için kullanmak istediğimizde, “yok gibi makyaj” yöntemi tercih ediliyor.

Unutmamak gerekir ki, klasik makyajın bir amacı da kadının çekiciliğini öne çıkarmaktır. Renkli dudaklar ve  boyanmış gözlerle kadın güzelliğini öne çıkarıp çekiciliğini vurgulamak ister. İşte doğal makyajda bu etkiyi arka plana atarak, sadece kusurların kapatıldığı ve günlük hayat içinde sağlıklı, doğal, taze bir görünüm elde etmeyi amaçlıyoruz. Dolayısıyla, doğal makyaj çılgın partiler, düğünler, davetler için uygun olmayabilir ancak yine de bu bir tarz olarak benimsenebilir ve her yerde de kullanılabilir.

Doğal makyaj, adı üstünde, doğal bir görünüm vermeyi amaçlar. Dolayısıyla bu makyajı uygularken, parlak kırmızı rujları, kalın fondöten katmanlarını, kalın vurgulu göz farlarını, agresif eyeliner kullanımlarını unutun. Amacımız tamamen doğal, sade, taze, bebeksi bir görünüm elde etmek. Bunun için de aşağıdakileri yapacağız.

Yok gibi makyaj için 10 adım

1- Fondöten ve pudra kullanmayacağınız için cildinizdeki siyah noktalar fazlasıyla göze batabilir. Makyajdan önce sıcak bir duş almışsanız genişleyen gözenekleriniz siyah noktalardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Duştan çıkmadan burun derinize ve siyah noktaların odluğu diğer bölgelere, cildinizi tahriş etmeyecek bir bez ile masaj yaparak siyah noktaları çıkarmaya çalışın. Eğer duş alamıyorsanız, sıcak suyla yüzünüzü iyice yıkamak da yardımcı olur. Ardından peeling yaparak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Daha da pratik bir çözüm olarak, siyah nokta bantları kullanmanızı tavsiye ederiz.

2- Cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Nemlendirmeyi aslında her gün düzenli olarak tatbik etmeliyiz. Ağır makyaj yapmadan önce de nemlendirme yapmak önemlidir. Yok gibi makyaj öncesinde de nemlendirme büyük önem kazanıyor zira bu makyaj sırasında aslen cildimizin doğal görünümünü kullanacağız. İyi nemlendirilmiş, tazeliğini geri kazanmış bir ten doğal makyajda işimizi kolaylaştıracaktır. Eğer sigara içmiyor, teninize sürekli bakım yapıyorsanız, sağlıklı yaşıyorsanız ve ciddi cilt problemleriniz yoksa, doğal makyajı uygulamak daha kolay olacak.

Renk değiştirmeden sıcaklık katın

3- Fondöten kullanmayacağız demiştik. Dolayısıyla nemlendirici sürdükten sonra 10 dakika veya daha fazla bekleyerek cildin rahatlamasını sağlayın. Ardından da, cilt renginizle uyumlu allığı, büyük bir fırçayla yanaklarınıza hafifçe tatbik edin. Burada amaç cildin rengini değiştirmek değil, cilde çok hafif bir sıcaklık kazandırmaktır. Dolayısıyla, çok hafif, belli belirsiz bir pembelik kazanıncaya kadar allığı uygulayabilirsiniz.

4- Eğer gerekli görürseniz, allığı alın ve boyun kısmınıza da uygulayabilirsiniz ama yine çok hafif şekilde tatbik etmelisiniz.

5- Göz makyajında, doğal ve sıcak renkleri kullanmalısınız. Bu sırada yine çok hafifçe tatbik etmeniz gerekecek. Cilt renginize uygun olacak şekilde, şeftali tonlarında bir göz makyajı uygulayabilirsiniz.

6- Göz kalemi kullanacaksınız çok çok ince şekilde ve göz sınırları dışına taşmayacak biçimde kullanmalısınız. Burada amaç sadece gözün çok hafifçe vurgulanmasıdır.

Rimel kullanırken dikkatli olun

7- Rimel kullanmak isteyebilirsiniz ancak rimelin etkisi doğal makyajın görünümünü bozabilir. Eğer kullanacaksınız kirpiklerinize çok hafifçe dokunacak şekilde rimel sürebilirsiniz ancak kirpiklerinizde ufacık bir kalıntı bile görünce, tüm doğal görünümünüzün bozulacağını unutmamalısınız. Klasik belirgin makyajlarda en göze çarpan detayın kirpikler olduğunu hatırlamaya çalışın. Hatta bazen kirpiklerin yeterince dikkat çekmediği düşünüldüğünden, takma kirpik kullanmaya kadar gidilir. Doğal makyajda ise kirpiklerin çok fazla göze batmaması daha doğru olur. Yine de eğer kirpiklerinizin zayıf kaldığını düşünüyorsanız, hafif uygulanmış bir maskara işinizi görecektir.

8- Kirpiklerden sonra sıra kaşlarımızda. Kaşlarımızı minik bir fırçayla düzelttikten sonra uzamış tüyleri almayı ihmal etmeyelim. Ancak kaşlara, klasik makyajda yaptığımız gibi, kalemle uzatmaya veya dolgunlaştırmaya kalkışmak yanlış olacaktır. Cımbızla istediğiniz şekli verdikten sonra olduğu gibi bırakmanız yeterli.

9- Ruj konusu çok önemli. Doğal makyajda, parlak kırmızı bir ruj veya doğalın dışında vurgulu renkler kullanamazsınız. Dudağınızın doğal pembe renginde bir ruj yok gibi makyajın en önemli unsuru. Dilerseniz, hiç ruj kullanmadan güneşe veya soğuğa karşı koruma sağlayan bir parlatıcı da işinizi de görebilir.

10- Göz altlarınızda fazla koyuluk bulunuyorsa, yorgun bir dönem geçiriyorsanız, bu izleri kapatmak isteyebilirsiniz. Teni renginize uygun bir kapatıcıyla göz altı halkalarınıza geçici bir çözüm bulabilirsiniz. Kalıcı bir çözüm ise nemlendiricileri ve cilt doktorunuzun tavsiye edeceği solüsyonları kullanabilirsiniz. Elbette göz altı halkaları ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Dolayısıyla, sadece makyajla kapamak yerine bir doktora başvurmak isteyebilirsiniz.