Skip to content Skip to footer

Tasarruflu giyim alışverişi yapmanın 6 kuralı

Ofis için ayrı, arkadaş daveti için ayrı, özel günler için ayrı kıyafetler; kıyafetlere uyumlu takılar, ayakkabılar ve aksesuarlar… Kimisi belki lazım olur düşüncesiyle yedekte tutulurken kimisi gerçekten ihtiyaç.  Peki ya gardırobumuzun rafını dolduran kıyafetler cüzdanımızı boşaltıyorsa. Bu duruma dur deme vaktinin geldiğine inanıyorsanız birkaç basit önlemle giyim alışverişi konusunda tasarruf yapabilirsiniz.

Bütçeyi sarsmadan da stil sahibi olup güzel giyinmek mümkün. Bunun için “Ucuz alacak kadar zengin değilim” prensibiyle ihtiyaç olan kıyafetlerin kaliteli olanlarını tercih ederek başlangıç yapabilirsiniz. Elbette giyim alışverişinde tasarrufun birçok sırrı var. İşte, cüzdanı boşaltmadan gardırobu doldurmanın birkaç kuralı:

1. Liste yapın ve tek başına alışverişe çıkmayın

Market alışverişlerinde olduğu gibi kıyafet alışverişlerinde de ihtiyaç listesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede yalnızca ihtiyaçlarınıza odaklanabilirsiniz; fakat yanınızda doğruları söyleyip sizi aşırı para harcamaktan alıkoyacak biri yoksa ve yalnızca satış danışmanına kulak veriyorsanız bu pek mümkün olmayacaktır.

2. Eskileri yenileyin

Modası geçmiş veya yıpranmış kıyafetlerinizi onarabilir yeni kıyafetler haline getirebilirsiniz. Örneğin, nakış broşlar kullanarak yıpranmış yeri yamayabilir veya tüylenen kıyafetleri kazak tüyü toplama makinesi kullanarak yenileyebilirsiniz.

3. Online alışveriş yöntemini deneyin

Online alışverişin tek faydası zamandan ve mekandan bağımsız alışveriş yapmak değil. İndirim günlerini ve kampanyaları takip ederek giyim alışverişini ucuza getirebilirsiniz. Özellikle tekstil alışverişi için internetten alışveriş yapmak avantajlı olacaktır.

4. Sezon sonunda alışveriş yapın

Bir ürünü satın almak için sezonun geçmesini bekleyin. Bu sayede sezon sonu indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Kışlık alışverişlerinizi yazın, yazlık alışverişlerinizi kışın yaparak önemli ölçüde tasarruf yapabilirsiniz.

5. İkinci el pazarını takip edin

Kullanmadığınız kıyafetleri ihtiyacı olan birine verebileceğiniz gibi yenileriyle de takas edebilirsiniz. Bunun için ikinci el satış yapılan siteleri ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Sosyal medyada da bu tür uygulamalar yapılır.

6. Kiralayın

Özel günler için kıyafet almak yerine kiralık kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bedeniniz için uygun olmayan veya başka bir nedenle kullanmak istemediğiniz abiye kıyafetleri kiraya çıkarıp yeni kıyafetler de alabilirsiniz.