Skip to content Skip to footer

Puset Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

 

Yeni anne-baba olan çiftler için bebek alışverişinin en kritik noktası, puset alışverişidir. Bebeğin bir yetişkin gibi rahatça ve sorunsuz yürümeye başladığı 3-4 yaşlarına kadar anne-babaya büyük yardımı dokunacak olan pusetlerin seçimi ise çok dikkatli yapılmalıdır.

Puset alışverişi sırasında ebeveynlerin karşısına çok farklı fiyat seviyelerinde, sayısız seçenek çıkıyor. Peki bunların hangisi sizin için doğru seçenek? Hangisi ailenizin yaşam şartlarına uygun ve bebeğinizi rahat ettirecek doğru puset?

Puset satın alırken ilk aşamada kendinize sormanız gereken sorular şunlardır:

  • Nerede ve nasıl yaşıyorum?
  • Puseti nerede süreceğim?
  • Puset için ne kadar bütçem var?

Bu sorular çok önemli çünkü cevapları size hangi pusete ihtiyacınız olduğunu anlatacak. Eğer düzgün kaldırımları, asfalt yolları, alışveriş merkezleri olan bir semtte yaşıyorsanız, küçük tekerlekli ve kolay manevra yapabilen pusetler işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece mağazalarda dolaşırken puseti çok daha kolay kontrol edebilirsiniz, semt sokaklarında puseti sürerken kaldırımlarda başka insanlara kolayca yol verebilirsiniz, pusetin yönünü rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Öte yandan, kırsal bir alanda yaşıyorsanız, semtinizin yollarında taş ve toprakla karşılaşıyorsunuz, bahçelerden geçmek durumundaysanız, daha büyük ve kalın tekerleklere sahip, bebeği sarsmamak için amortisörleri bulunan, daha “arazi” şartlarına uygun bir puset satın almalısınız. Veya şehir içinde otomobil değil de toplu taşıma kullanıyorsanız, taşıması kolay olan hafif ve kolay katlanabilir pusetleri tercih etmelisiniz.

Tüm bu detaylara dikkat ederek, yaşam biçiminize ve bulunduğunuz çevrenin şartlarına uygun bir puset seçerseniz, bebekli hayat çok daha kolay olacaktır.

Peki, piyasada karşımıza çıkan puset türleri nedir?

Standart pusetler, çok farklı tasarımlara sahip olabilirler ama her zaman standart özelliklere sahiptir. Pusetin amacı bebeği sokakta rahatça gezdirmektir. Pusetlerin üzerinde güneşlikleri vardır ve birkaç farklı pozisyon da alabilirler. Genellikle fiyatları düşük olmakla birlikte, çok yüksek fiyatlı pusetlerle de karşılaşabilirsiniz.

Otomobil koltuklu puset çerçeveleri, farklı otomobil markalarının desteklediği standartlarda bebek koltuklarını taşıyan hafif metal iskeletlere sahiptir. Bebek koltuğunu pusetin içinde çıkarıp doğrudan otomobil koltuğuna bağlayabilirsiniz. Böylece uyuyan bir bebeği, pusetinden çıkarıp otomobildeki bebek koltuğuna oturtmak için uyandırmak zorunda kalmayacağınız gibi, ayrı ayrı puset ve otomobil için bebek koltuğu da almak zorunda kalmazsınız. Üstelik, bebek arabada değilken, yolcu koltuğunu işgal eden dev bir bebek koltuğuyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bu metal çerçeveler aynı zamanda çok kolayca katlanabilen, hafif ve kullanışlı arabalardır. Puset yanınızda olmadığında, bebeği koltuğunun içinde, elinizde bir sepet gibi taşıma imkanı da verir. Ancak bebeğiniz, koltuğun yaş sınırına ulaştıktan sonra artık koltuğa sığmayabilir, dolayısıyla yeni bir koltuk almanız gerekebilir.

Jogging pusetler, üç tekerlekli özel bir puset türüdür. Bunlar hafif metalden yapılmış çerçeveler üzerine oturtulmuş bebek koltuklarından oluşur. Birincil avantajları, anne-baba için çok rahat bir sürüş imkanı sunmalarıdır. Hatta sportmen anne babalar, koşuya bu pusetler ile çıkabilir ve puseti sürerek koşabilirler. Bu nedenle de Jogging pusetlerinin üzerinde fren mekanizmaları da yer alır. Anne babalar, aynı bisiklet sürerken olduğu gibi, frene basarak puseti durdurabilir.

Şehir ortamında jogging pusetlerinin merdivenlerden veya küçük engellerin üzerinden inip çıkması daha kolaydır. Tekerlerin boyutu büyüdükçe engelleri aşması da kolaylaşır. Ancak tekerlekler büyüdükçe pusetin manevra kabiliyeti küçülür, bu da onu alışveriş merkezlerinde, kalabalık noktalarda, mağaza-market içinde kullanılması biraz daha zor bir araca dönüştürür.

Baston pusetler, kolayca katlanarak iri bir şemsiye boyutlarına dönüşebilen, hafif ve pratik pusetlerdir. Diğer pusetler kadar konforlu olmamakla birlikte, hafif oldukları için özellikle seyahatlerde tercih edilirler. Ayrıca anne-babaların yedek puset olarak evde bir baston puset bulundurmak istediği de görülebilir. Fiyat açısından da daha ekonomik olabilen baston pusetler, kısa süreliğine acilen evden çıkmak gerektiğinde ebeveynlerin hızla yanlarına alabilecekleri pratik bir alternatiftir.

Puset alırken dikkat etmeniz gereken özellikler ise şunlardır:

Güvenlik

Pusetin bir freni veya kilidi var mı? Alışveriş yaparken pusetten elinizi çektiğinizde, bebek arabasının kendi kendine yokuş aşağı kayıp gitmeyeceğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda, katlanabilir pusetlerin, bebek içindeyken aniden kapanmasını da engelleyecek güvenlik kilitlerinin olması önemlidir.

Kemerler

Bebeğin pozisyonunu koruyacak ve herhangi bir istenmeyen durumda, çarpışma anında, sarsıntıda çocuğun düşmesini engelleyecek ya da bebek artık kendini pusetten çıkartabilecek yaşa geldiğinde onu pusetin içinde tutacak emniyet kemerlerinin bulunması içinizin rahat etmesini ve çocuğunuzun güven içinde olmasını sağlayacaktır.

Ayarlanabilir koltuk

Yeni doğan bir bebek başını kontrol edemeyeceği için, oturur pozisyonda pusete binmesi sakıncalıdır. Düz bir şekilde yatması gereken yeni doğan bebekler büyüdüklerinde ise yatar pozisyonda kalmaktan rahatsız olurlar ve etraflarını gözleyebilecekleri şekilde oturmak isterler. Dolayısıyla, puset koltuğunun pozisyonu ayarlanabilir olmalıdır.

Her şeyi abartan insanların konu puset satın almak olduğunda davranışı böyle olabiliyor. Tavsiye etmiyoruz.

Güneşlik

Pusetin güneşliği ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Güneşten veya soğuk rüzgarlardan bebeği koruyacak olan bu kalkanı, hava durumuna göre, dilediğiniz boyutlarda açıp kapatabiliyor olmanız gerekir.

Yıkanabilir kumaş

Küçük yaramazın her beslenmeden sonra yediklerini çıkarma eğiliminde olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Puset çerçevesinden çıkarılıp yıkanabilen puset kumaşı, pusetin kötü kokulardan ve lekelerden kolayca arınmasını sağlayacaktır.

Kolay katlanma

Artık yürümeye başlamış ve sağa sola kaçmaya çok hevesli bir bebeğiniz varken, ağır bir puseti iki elinizle birden katlamaya veya açmaya çalışmak tam bir kabusa dönüşebilir. Siz pusetle uğraşırken bebeğiniz sizden kaçıp uzaklaşmak için her fırsatı değerlendirecektir. Dolayısıyla, bir elinizle bebeğinizi tutarken, bir elinizle puseti çok basitçe açıp kapatabiliyor olmanız, hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.

TSEN 1888 standardı

Avrupa standartlarında bebek arabaları için tespit edilen kod 1888’dir ve TSEN 1888 ifadesi, bu standardın Türkiye’deki karşılığıdır. Dolayısıyla, bebek arabası seçerken, TSEN 1888 standartlarını karşılıyor olduğuna dair belgeyi veya etiketi görmek, pusetin sağlamlığı ve güvenliği açısından standartlara uyduğunu gösterir. Üstelik ülkemizde bu standardı kullanmak zorunludur.