Skip to content Skip to footer

Home Office Çalışırken Üretken Olmanın 5 Basit Yolu

Günümüzde home office çalışma konsepti pek çok iş kolunda yaygınlaşıyor. Günün en yorucu görevi yataktan kalkmaktır. İş, okul ve benzer rutin etkinliklerin düşüncesi bile sizi yormaya yetebilir. Gün boyunca oyalanma fikri hep aklınızın bir köşesindedir ve evinizin konforlu ortamında çalışmak ise bu konuda size hiç yardımcı olmaz.

Home office çalışmanın elbette bazı dezavantajları var. Bunlardan biri de iş konsantrasyonu. Neyse ki ‘oyalanma’ diye bir hastalık yok; sadece, iyi bir taneyle yerini kolayca değiştirebileceğiniz kötü bir alışkanlık. Sayacağımız beş çözüm, üretkenliğinizi körüklemeye başlamak için yeterli olacaktır.

1. Ofisinizi yatak odanızdan ayırın

Yatak odanız sizin en özel sığınağınızdır. Dinlendiğiniz, yenilendiğiniz ve rüya gördüğünüz bir yerdir. Bu huzurlu odayı ofisinize dönüştürerek sinirlerinize dokunmayın. Çalıştığınız ve yattığınız yer aynı olunca, ikisinin arasındaki fark azalıyor ve aklınızda sadece iş ve teslim tarihleri kalıyor. Ödev ya da iş fark etmez, odanızdan çıkarın. Zaten sıcak yatağınızın bir iki adım ötenizde bulunması son derece cezbedici olacaktır. Home office konseptindeki ofis kavramını evinizde de kurmalısınız.

2. Pencere önünde çalışın

Güneş ışığının uyku, duygu durumu ve üretkenliğimiz üzerinde harikalar yarattığını ileri süren çeşitli araştırma sonuçları mevcut. Güneş ışığı altında bulunmak dikkatinizi artırıyor ve beden ritminizi ayarlayarak uykunuzu düzenliyor. Ayrıca güneş ışığı insanı mutlu da ediyor. Neşe hormonu olarak da bilinen serotonin salgısının güneş ışığıyla daha fazla salgılandığına dair ipuçları bulunuyor.

3. Bitki yetiştirin

Hemen bir ev bitkisi edinin. Bu sayede odanıza sadece hoş bir görüntü katacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir bitki hayat kaliteniz üzerinde çok olumlu etki edebilir. Bitkiler fazladan oksijen kaynağı olmakla beraber havayı da temizler. Bitkilerin yanında bulunmanın yorgunluk, öksürük, üşütme ve diğer grip semptomları gibi etkileri azalttığını gösteren araştırmalar bulunuyor. Tüm bu faydalardan yararlanmak için hemen odanızı yeşillendirin.

home office

4. Eşyalarınızı yeniden düzenleyin

Siz en iyisi eşyalarınızın yerlerini sık sık değiştirin. Masanızı veya çekmecelerinizi düzenledikten sonra nasıl hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Veya klasörleri güzelce dizdikten sonra? Peki kurutmadan yeni çıkmış masa örtüsünün kokusu? Evinizi yeniden dekore ederek yeniymiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu değişimin pahalı olması da gerekmiyor. İnternette pek çok harika kendi-kendine-yap fikirleri bulabilirsiniz. Sadece çalışma masanızı pencere önüne taşımanız bile büyük fayda sağlayabilir.

5. TV’yi yatak odanızdan atın

Tabi bunu söylemesi kolay ama eğer yatak odanızda televizyon varsa, muhtemelen yatmadan önce ve kalktıktan sonra izliyor olmalısınız. Televizyonu yatak odanızdan çıkararak uyku kalitenizi artırabilir ve daha verimli bir güne uyanabilirsiniz. Ayrıca dikkat dağınıklığının da önüne geçebilir, okula veya işe gitmek için daha hızlı hazırlanabilirsiniz. Bunun elektrik faturanızda hatırı sayılır bir rahatlık da yaratacağını unutmayın!

Ve…

  • Sabahları egzersiz yapın. Güneş ışığı gibi egzersiz de, bir başka mutluluk hormonu olan endorfin salgılanmasını sağlar.
  • Mavi ve kırmızıyı tercih edin. Araştırmalara öre mavi yaratıcılığı artırırken, kırmızı da ayrıntılara olan dikkatinizi artırıyor.
  • Liste yapın. Her şey için! Listeler sizi organize tutar. Ayrıca tamamladığınız bir görevin üzerini karalamanın yarattığı duyguyu bir sonraki görevin üstesinden gelmek için de kullanabilirsiniz!