Skip to content Skip to footer

Her Evde Olması Gereken Akıllı Ev Ürünleri

 

Hayatımız giderek kolaylaşıyor. Akıllı ev ürünleri sayesinde çocukken filmlerde izleyip etkilendiğimiz teknolojik dünyanın bir parçasıyız artık. Özellikle ev güvenliği, ev işleri ve bebek bakımı gibi hassas ve hayati konularda büyük kolaylık sağlayan ürünler giderek gelişiyor. Çok yakın gelecekte keyfimize keyif katacak akıllı bavul, yakaya takılan akıllı fotoğraf makinesi gibi çılgın ürünleri beklerken, artık günümüzde her evin olmazsa olmazı haline gelen akıllı ev ürünlerini sizin için listeledik.

Akıllı ev nereden akıl alıyor?

“Smart” adı da verilen akıllı teknoloji, son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren bir kavram. akıllı ürünler genel olarak teknolojik sensörleri sayesinde içinde bulundukları ortamı algılayıp buna göre davranış değiştirebilen, elde ettiği verilerle bazı sonuçlara ulaşabilen özelliklere sahip oldukları için “akıllı” olarak adlandırılıyorlar. Teknolojinin akıllı olarak adlandırılması için gereken diğer özelliklerden biri de bağlantılı olması, yani internete ya da başka cihazlara bağlanabilmesi.

En önemlisi güvenlik

Kapıcıya, konu komşuya anahtar bırakma devri artık sona erdi. Bundan böyle akıllı güvenlik sistemleri sayesinde, seyahate çıktığınızda aklınız evde kalmayacak. Evinizde ya da ofisinizde kullanabileceğiniz bu sistemler, telefonunuza ya da bilgisayarınıza aktardığı doğrudan ve canlı kamera görüntüleri, kayıt alma ve fotoğraf çekme özellikleriyle, siz uzaktayken bile evinizi, iş yerinizi denetiminiz altında tutmanıza yarıyor. Aynı zamanda su ve yangın sensörleri sayesinde kazalara anında müdahale etmek de mümkün hale geliyor.

Robotların gelişine hazır olun

Henüz ev işlerine yardım edecek insansı bir robot olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Akıllı süpürge çeşitlerindeki zeka sayesinde, artık hanımlar neredeyse süpürgelerine ad takacak. Robot teknolojisine sahip bu süpürgeler, tercihinize göre hem süpürebiliyor, hem silebiliyor, hem vakumlayabiliyor, üstelik tüm bunları tek başına yapabiliyor. İnsan gözü gibi çalışan bir kameraya ve navigasyon sistemine sahip bu süpürgeler, köşe bucak temizlik vaat ediyor. Neler olup bittiğini de size sesli olarak bildiriyor.

Teknoloji sağlığımızla da ilgileniyor

Büyük şehirlerde hava kirli, mevsimler eskisi gibi değil, apartmanlar sıkışık, hava nemli ve boğucu. İşte akıllı sıcaklık ve nem sensörü çeşitleri burada devreye giriyor. Yetişkin sağlığını desteklemekte oldukça pratik olan bu minik akıllı aletler, yeni bebek sahibi olmuş anne babalar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Çünkü aşırı kuru ya da aşırı nemli hava solumak, alerjik astım gibi solunum yolları problemlerine yol açabiliyor.

Ampüller de akıllandı

Artık evinizin ya da iş yerinizin tüm aydınlatmasını telefonunuzdan tek bir tuşla kontrol etmeniz mümkün. Akıllı led ampül seçenekleri telefonunuzla bağlantı kurarak, tavan aydınlatması ya da masa lambaları gibi farklı ışık sağlayıcıları beraber veya ayrı ayrı kontrol etmenize, dilediğiniz renge sokmanıza imkan sağlıyor. Kaliteli modellerin sahip olduğu hazır modlar, günün farklı zamanlarına ya da farklı durumlara göre tek tuşla dilenen ışığı yaratmaya yarıyor.