Skip to content Skip to footer

Evliliğe 5 Kala Güzellik, Bakım ve Makyaj İpuçları

 

Nikah, düğün, evlilik süreçleri bir insanın hayatındaki en unutulmaz anıları barındırır. Bu süreçte, çok bakımlı ve güzel görünmek içinse her zamankinden biraz daha fazla çaba göstermek gerekir. Peki ne yapmalısın? Evliliğe yaklaşırken basit ama etkili güzellik, bakım ve makyaj ipuçları bu yazımızda.

Nikah tarihiniz alındı, düğün hazırlıklarınız tüm hızıyla devam ediyor, o gün herkesin gözü sizin üzerinizde olacak, sayısız fotoğraf çekilecek ve bu fotoğraflar ömrünüz boyunca sizinle olacak, çocuklarınız, torunlarınız bu fotoğrafları anı olarak saklayacak. Peki, bu özel günde çok güzel görünmek için neler yapmalıyız?

gelin makyajı

Evlilik sürecindeki güzellik ve bakım çabasını, tek bir başlık altında toplayamayız. Bu süreci, tüm varlığımızı “bakıma” aldığımız özel bir dönem gibi değerlendirmek doğru olur. Bu da, farklı süreçleri paralel olarak götürmemiz anlamına geliyor. Özellikle üzerinde durmamız gereken dört başlık var: Diyet, spor, cilt bakımı ve saç bakımı.

Sizin için doğru diyeti bulun

Diyet konusu başlı başına bir sağlık meselesidir ve bu konunun fiks bir reçetesi bulunmuyor. Mutlaka bir diyetisyene başvurmalı, fazla kilolarınızdan kurtulmak için tıbbi destek almalısınız. Vücudunuzda insülin direnci olabilir, kilo vermenizi engelleyen sağlık sorunlarınız olabilir.

Kısacası sadece salata çorba ile kilo vermek mümkün olmayabilir. Elbette eğer fazla kilolarınız olduğunu düşünüyorsanız ve kilo vermeye kararlıysanız, bunun nikahtan/düğünden önce gerçekleşebilmesi için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu da planlayarak, nikah/düğün tarihinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için metabolizmanıza göre, ayda 2-4 kilo vermek normaldir. Doktorunuza da danışarak bu süreyi belirlemek konusunda yardım alabilirsiniz.

gelin makyajı

İdeal vücut görünümünüz için spor yapın

Spor da, evlilik öncesindeki hazırlığın önemli bir parçasıdır. Eğer spora alışkın olmayan bir yapınız varsa profesyonel bir eğitmenden yardım alarak, vücudunuzun yeniden çevik bir yapıya kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Spor sadece fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmak için önemli değildir, aynı zamanda insan psikolojisini güçlendiren özelliği ve vücudu hareket etmeye alıştırması sayesinde, evlilik öncesindeki yoğun ve bazen yıpratıcı olabilen sürece karşı psikolojik ve fizyolojik olarak dayanıklılığınızı arttırır.

Dolayısıyla, tam teşekküllü bir spor salonuna devam etmeseniz bile, sabah ve akşamları odanızda, pencereniz açıkken, temiz hava alırken, günde 10-15 dakika egzersizler yapmak, zamanınız varsa günde yarım saat yürüyüşe çıkmak doğru bir seçim olur.

Cildiniz için bunlara dikkat edin

Cilt bakımı için de, ne kadar erken başlarsanız, o kadar etkili sonuçlar alırsınız. Cildinizdeki sorunları, akneleri, sivilceleri bir gün içinde geçiremeyeceğinizi hatırlamalısınız. Aslında cilt bakımı için kullanacağınız doğru bakım ürünlerinin yanında, diyet ve spor da işinizi kolaylaştırır çünkü cilt, tüm vücudumuzun genel sağlık durumunun dışa vurumudur.

Vücut sağlıklıysa, cilt de sağlıklı olmaya yatkındır. Sağlıksız beslenen, hareketsiz yaşayan bir vücudun cildi de sorunlar çıkarmaya yatkındır. Bu detayı göz önünde bulundurarak, daha sağlıklı bir yaşam düzeni kurmanızla birlikte ciltteki sorunlar da azalmaya başlar. Bu aşamadan sonra, yardımcı bakım ürünleri ile ciltteki ufak tefek sorunları çözebilirsiniz.

Siyah noktaları yok edin!

Duşta, gözenekleriniz sıcak su altında genişlemişken, siyah noktaların bulunduğu alana hafifçe kese yapmanız siyah noktalarınızın azalmasına yardımcı olan. Daha inatçı siyah noktalardan kurtulmak içinse siyah noktaları almak için hazırlanmış özel bantları kullanabilirsiniz.

Cildinizin sağlıklı ve diri görünümü için, peeling ürünlerini düzenli olarak kullanmalısınız. İlk kullanıştan itibaren cildin nefes almaya başladığını hissedeceksiniz ancak daha uzun süreli kullanımda, cildiniz gerçekten bebeksi, taze, genç bir görünüme kavuşacaktır.

Saçlarınızı güçlendirin

Saç bakımı için de, aynı cildiniz gibi, olabildiğince erken bakıma başlayarak, saçlarınızı besleyici kremlerle ve şampuanlarla güçlendirmelisiniz. Nikah/düğün günü kuaförde sadece saçınıza şekil verip, makyajlayacaksınız ama saçınızın sağlık kazandırmak çok daha uzun bir süreçtir.

Duştan sonra çok sıcak fönlemeyle saçınızı öldürmemeniz, kırıklarını düzenli olarak aldırmanız, tararken saça zarar vermemeniz önemli. Canlı, sağlıklı, dolu dolu bir saça sahip olmak için, nikah/düğün öncesindeki süreçte saçınıza özenli bir bakım programı uygulamalısınız. Son gün ise, o sağlıklı saça istediğiniz formu vermek, kuaförünüzün işi olacaktır.