Skip to content Skip to footer

Hangisi Daha İyi: Epilatör mü, IPL Lazer mi?

 

Epilasyon yöntemleri deyince akla ilk olarak epilatörler geliyor. Son dönemde popülaritesini artıran yöntemlerin başında ise IPL lazer yer alıyor. Güzellik salonlarının sunduğu profesyonel lazer epilasyonu hizmetini evinizin konforunuza taşıyan bu yüksek teknolojili aletler ve epilatörler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu listede sizin için toparladık.

IPL nedir?

Öncelikle IPL neir sorusunun yanıtını verelim. Açılım Intense Pulse Light, yani “yoğun atımlı ışık sistemleri” anlamına geliyor.

Lazer güvenli mi?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak arınmak isteyenler için IPL lazerler büyük kolaylık sağlasa da, birçok kadın lazer ışınlarının olası yan etkilerinden çekindiği için epilasyon cihazlarını tercih ediyor. Aslında, yok denecek kadar az yan etkiye sahip IPL lazerler hakkında doğru bilinen sayısız yanlış var. Öncelikle IPL lazer kullanımının son derece güvenli olduğunu belirtelim. Bu yöntem zaten yıllardır dermatologlar ve güzellik salonları tarafından kullanılmaktaydı.

epilatör

Epilatörlerin özellikleri

YıIlardır elimizin altında olan epilatör modelleri, barındırdıkları hızlı dönen kıskaçlarla tüyleri kökünden çekerek giderek azalmalarını sağlıyordu. Bu aletler de başka birçok yönteme göre kalıcı çözümler sağlayabiliyor. Özellikle son dönemde acıyı azaltan teknolojilerin yanı sıra, banyoda kullanıma uygun su geçirmez epilatör modelleri de bulmak mümkün hale geldi. IPL lazer teknolojisi ise, cildin hemen altında bulunan tüy köklerine yoğunlaştırılmış bir ışık göndererek köklerin kurumasını sağlıyor. Bir kaç seans sonra tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabiliyor.

IPL ile uzun süre pürüzsüzlük

Sorunu kökünden çözmek deyimi bu teknolojiye çok yakışıyor! Yoğunlaştırılmış ışık yani lazer tüy kökünü kuruttuğunda mevcut tüyler dökülüyor, tüylerin tekrar uzaması oldukça vakit alıyor, bir kaç seans sonra ise tüyler tamamen yok oluyor. Kaliteli markaların dermatologlarla birlikte geliştirdiği bu yüksek teknolojili aletler hakkında yapılan araştırmalar, mesela bacak tüylerinin iki haftada bir, toplam dört kez kullanım sonucunda %80 oranında yok olduğunu gösteriyor.

Her bölgeye uygun

Siz de hassas ışık darbeleri ile tüylerinizden kurtulun! Kaliteli IPL lazer modellerinde, vücudun birçok alanına uygulayabileceğiniz çeşitli başlık seçenekleri, hassas bölgelere özel üretilmiş modlar bulmanız mümkün. Bazı bölgelerde tek seans bile yeterli olabiliyor. Vücudumuzdaki her şey gibi tüylerimizin de bir doğum – ölüm döngüsü olduğu için, bazı bölgeler daha fazla seans gerektiriyor ama her ihtimalde en fazla 6 seans sonra oldukça kalıcı bir çözüm elde etmek mümkün oluyor.

Epilatör mü, IPL mi?

Peki IPL lazerler ile epilatörler arasındaki farklardan biri de başlık çeşitliliği. Epilatörlerde de farklı başlık seçenekleri ile farklı bölgelere epilasyon yapmak mümkün. Yüz bölgesi gibi kendine has özellikleri olan hassas alanlar için üretilmiş özel epilatörler de mevcut. IPL lazerlerin yüz bölgesi için de üretilmiş özel başlıkları oldukça etkili. Dolayısıyla tek ürünle tüm epilasyon ihtiyacınızı karşılamanız garanti.

Evet, aklınızdaki soruları cevaplıyoruz; Epilatör mü, IPL mi? Sizin için toparladığımız bilgilerden sonra seçim size kalmış! Belki de farklı ihtiyaçlarınız doğrultusunda hem bir IPL lazer hem de bir epilatör edinmek isteyeceksiniz!