Skip to content Skip to footer

Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmek İçin En Pratik Yöntemler

 

Çocuklara bisiklete binmeyi öğretmek hem eğlenceli bir aktivite hem de el becerisi, bacak kuvveti gibi niteliklerin gelişimi için gerekli bir eğitimdir. Çocuğunuz hazır olduğunda bisiklete binmeyi adım adım öğretmelisiniz

Doğru alışveriş yapın

Doğru boyutta tekerlek (muhtemelen 35 veya 40 cm) seçimi ile başlayın. Çocuğunuz bisikletin selesinde otururken ayakları yere düz basacak şekilde temas etmelidir. Ayrıca eğer mümkünse hafif bir bisiklet modeli tercih edin çünkü hafif bisiklet daha az güç harcamasına neden olur.

Çocuklar genelde el frenleriyle uğraşma eğiliminde değildir, geriye doğru pedal çevirerek duran bir model seçmeniz de bu nedenle avantajlı olur. Kafasına tam uyan bir kask da güvenlik için elzemdir. Çocuklar için bisiklet kaskı sıkıca oturmalı ve yalpalamamalıdır. Diz ve dirsek pedleri de yeni başlayanlar için olmazsa olmaz aksesuarlardır.

Kolaydan başlayın

Çocuklara bisiklete binmeyi öğretmek için sıralama oldukça önemlidir. Pedalları olmayan alıştırma(denge) bisikletleriyle çalışmak ya da bisikletin pedallarını çıkararak birkaç hafta boyunca bu şekilde egzersizler yapmasını sağlamak dengeyi öğrenmesi ve kendine güven duymasını kolaylaştırması açısından avantajlıdır. Ancak bu süreyi çok uzatarak çocuğunuzun bu şekilde bir kullanıma çok alışmasına izin vermemeye çalışın.

Öğrenme alanını iyi seçin

İki tekerli bisiklete binmeyi öğretme çalışmaları esnasında güvenli ve açık bir alan bulun. Boş bir park yeri, taş döşeli okul bahçesi veya düz, iyi kesilmiş çimlik bir alan uygun olur. Dar kaldırımlar, yakınından trafik geçen mahalle sokakları sizi ve çocuğunuzu gerginleştirebilir. Frenle ya da ayaklarını yere koyarak durmayı öğreterek işe başlayın.

Yerlerinize, hazır, başla

Bisiklet selesinden tutun ya da elinizi çocuğunuzun boynunun arkasına yaslayarak sabitleyin. Sonra pedal çevirmesini isteyin. Yere doğru bakmalı ve dik durmalıdır. Bol pratik direksiyon dengesini kavramasına yardımcı olur. Dengeli ve iyi bir ritim tutturana kadar desteğinizi koruyarak yanında koşun sonra bırakın. Tekrar etme motivasyonu için her zaman destek ve konfor sunun.

Yalnız sürüş deneyimi

Sürüşe geçtikten sonra, bir pedalın kalktığı ve biraz ileriye doğru hareket ettiği “hazır pozisyon”u öğretin ve yardım almadan bisikletin hareket etmesini sağlamak için pedalı doğru pozisyona getirin.

Unutmayın çocuğunuzun bisiklete binmeyi öğrenmesi bir öğleden sonra, haftada birkaç gün çalışma ya da daha uzun süre ile gerçekleşebilir. Eğer süreç gerçekten stresli bir hal alırsa bir başkasını öğretmen olarak devreye sokabilir, çocuğunuzun bir profesyonelden ders almasını sağlayabilirsiniz.