Skip to content Skip to footer

Çocukla Seyahati Kolaylaştıran 10 Faydalı Tüyo

 

Hayatınızın çocuklu dönemi başladı diye eve tıkılıp kalacağınızı düşünüyor olamazsınız değil mi? Çocuk sahibi olmak elbette hayatınızda bazı şeylerin kökten değişmesine sebep olur. Ancak bu durum, ailece biriktireceğiniz güzel anıların en eğlenceli kaynağı olacak seyahatlere engel olmak zorunda değil. İşte çocukla seyahati daha kolay ve keyifli hale getirecek 10 faydalı bilgi:

1. Zamanlamayı Önemseyin

İster kendi otomobilinizle ister uçakla seyahat edin; tercih ettiğiniz yol ne olursa olsun yola çıkış saatinizi çocuğunuzun rutin uyku saatlerine denk getirmeye çalışın. Bu durum özellikle kısa yolculuklarda, hem çocuğunuz hem de sizin için büyük rahatlık sağlayacaktır.

2. Pratik Ekipmanları Unutmayın

Otomobille çıkıyorsanız bebek koltuğu, uçak ya da deniz otobüsü ulaşım araçlarını kullanacaksanız ekstra bebek kemeri ve boyun yastığı gibi güvenlik ekipmanlarının yanı sıra, katlanabilir baston pusetler de çocukla seyahat boyunca işinizi epey kolaylaştırabilir.

3. Çocuğunuzu Hazırlayın

Seyahate çıkmadan en az birkaç gün önce, çocuğunuza “başka bir yere” gideceğinizden bahsedin. Gideceğiniz yerde katılacağınız eğlenceli aktivitelerden ya da göreceğiniz güzelliklerden bahseden özendirici konuşmalar yapmak çocuğunuzun seyahate olan adaptasyonunu hızlandıracaktır.

4. Kalın Giysilerden Kaçının

Anne yüreğiniz çocuğunuzun üşümediğine asla inanmasa da, seyahat boyunca çocuğunuza kalın kıyafetler yerine ince kıyafetleri kat kat giydirmek çok daha konforlu olacaktır.

5. Teknolojinin Nimetlerinden Faydalanın

Özellikle kıtalararası uçuşların ve uzun otomobil yolculuklarının en büyük kurtarıcısı tabletleri ve taşınabilir DVD çalarları yanınızdan ayırmayın.

6. Sürekli Mekan Değiştirmeyin

Gittiğiniz yerde her gece başka bir otelde ya da mekanda konaklamanız, çocuğunuzda adaptasyon ve uyku sorunlarına yol açabilir. 

7. İlaç ve İlk Yardım Kiti Bulundurun

Çocuğunuzun sürekli kullanması gereken ilaçları yanınıza almayı elbette unutmazsınız. Ancak ağrı kesici, ateş düşürücü, böcek ısırıklarına karşı merhemler ve basit bir ilkyardım kiti özellikle yurt dışı seyahatlerinde çok iş görebilir. 

8. Yiyecekler Konusunda Daha Esnek Olun

Çocuğunuzun evdeki yeme-içme düzenini seyahat boyunca esnetebilirsiniz. Bu esneklik, hem çocuğunuzun seyahatten daha çok keyif almasını sağlar hem de sizin stresiniz bir nebze azalmış olur.

9. Otel Yerine Ev Tercih Edin

Çocukla tatil için otel yerine günlük kiralık daire ya da apartları tercih ederseniz onun daha geniş alanda, evdeymiş gibi rahat etmesini sağlarsınız.

10. Onların Beklentilerini İhmal Etmeyin

Çocuğunuzla çıkacağınız bir seyahat planlarken sadece kendi isteklerinize odaklanmak doğru olmaz. Örneğin 3-4 saat süren uzun müze gezilerinden oluşan bir seyahat, çocuğunuzun sıkılıp huzursuzlanmasını kaçınılmaz hale getirebilir. Bunun yerine her güne, onun da sevebileceği-oyun parkı ziyareti gibi-bir aktivite koyarsanız bu seyahat herkes için keyifli hale gelecektir.