Skip to content Skip to footer

Bebek Telsizi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Bebek telsizi, yeni anne-babaların en büyük yardımcılarından biri. Ancak, uzun bir süre yanınızdan ayırmayacağınız bu cihazları seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar var.

Bebeklerin üzerinden gözünüzü bir an bile ayırmamanız gerekir. Her an kendilerine zarar verebilecek bir durum yaratabilme potansiyeli olan bebekleri uyumak için odasına bıraktığınız anlarda bile sürekli kontrol etmek önemlidir. Bu amaçla, ebeveynlerin en büyük yardımcısı, sesli ve görüntülü kontrol sağlayan bebek telsizi diyebiliriz.

Telsizleri sadece ses veya ses ve görüntü ileten cihazlar olarak ikiye ayırabiliriz. Sadece ses iletimi yapan telsizler, bebeğin odasındaki sesleri ebeveynlere ileterek, uyanıp uyanmadığını, düzgün nefes alıp almadığını kontrol etmelerini sağlar.

Ses ve görüntü iletimi sağlayan bebek telsizi ise bebeğin durumu hakkında tam kontrol sağlar. Hatta gece görüş özelliğine sahip olan kameralar sayesinde, bebeği gece karanlığında bile gösteren bebek telsizi modelleri mevcuttur.

Bebek telsizi alırken bu detaylara dikkat

Elbette her ebeveyn görüntülü cihazları tercih etmek istese de, görüntülü telsizlerin ihtiyaç duyduğu geniş kablosuz veri bandı bu cihazların çok büyük evlerde kullanımını zorlaştırabilir. Alıcı ve verici cihazların birbirine yakın olması gerekir. Araya giren duvar sayısı arttıkça, görüntü kalitesinde önemli bozulmalar yaşanabilir.

Öte yandan sadece ses iletimi yapan telsizler daha basit bir teknoloji olmasına rağmen üzerine eklenen sensörlerle bebeğin durumu hakkında yeterince bilgi verebilme kapasitesine ulaşabilirler.

Güvenlik

Bir bebek telsizi sistemi kurmadan önce, sistemin ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmelisiniz. Şifreli yayın yapmayan bir sistemin frekansı, komşuların evindeki bebek telsizi frekansı ile karışabilir. Bu da evinizdeki seslerin ve görüntülerin, komşuların alıcısına ulaşması anlamına gelir. Burada analog ve dijital telsiz ayırımı önemlidir. Analog telsizler, klasik telsiz dalgalarını kullanır ve şifresiz yayın yaparlar. Dolayısıyla frekansınızı bilen veya bulan herhangi biri, evinizdeki sesleri dinleyebilir. Dijital telsizler ise sesi ve görüntüyü dijital sinyallere çevirerek iletir. Kablosuz ağa bağlı olarak yayın yapıyorsa, internetten bir yabancının kameraya ulaşması için kurulumda şifreleme yapmak önemlidir. Eğer dijital telsiz kullanmayacaksınız, DECT teknolojisine sahip telsizler, alıcı ve verici arasında şifreleme yaptığından çok daha güvenlidir.

Cihaz boyutları

Alıcı ve vericinin boyutları, ürünün pratik kullanımı için önemlidir. Verici cihazın, yani bebeğin yanına yerleştirilecek cihazın çok büyük olması, bebeğin hareketi ile devrilme ve bebeği yaralama riski taşır. Kablolu bir cihazsa, kabloların bebekten uzak tutulması gerekir, aksi halde bebek dikkatini çeken kabloyu çekiştirerek kendini yaralayabilir ve sarılıp boğulma riskleri ortaya çıkabilir.

Vericilerin, bebekten uygun uzaklıkta çalışabilecek güçte ve sabitlenerek durabiliyor olması avantajlıdır. Alıcıların ise sürekli elde veya cepte taşımaya müsait, uygun boyutlarda olması gerekir, aksi halde anne/babalar cihazı taşımakta zorlanıp yanlarında bulundurmaktan kaçınmaya başladıklarında bebek için risk oluşur.

Pil göstergesi

En önemli özelliklerden biri, pilin durumunu sürekli ve sağlıklı şekilde belirten bir göstergedir. Örneğin, gece uyumanızdan önce pilin bitmek üzere olduğunu fark etmenizi engelleyecek bir tasarım, siz uyurken bebeğin yaşayabileceği bir risk durumunu fark edememenize neden olur. Ya da gün içinde siz cihazın pilinin bittiğini fark edene kadar geçecek riskli dakikalar içinde bebeğin boğulmayla sonuçlanabilecek bir kusma tehlikesi geçirmesi söz konusu olabilir. Pil göstergesini sürekli kontrol etmeli ve piller fazla tükenmeden tekrar şarj etmeli veya pilleri değiştirmelisiniz.

Uyarı ışıkları

Cihazın, sese karşı duyarlı ışık sisteminin de bulunması yararlı olur. Böylece örneğin, evde kulaklıkla müzik dinlemeniz mümkün olur ve cihaz bebeğin ağlama sesini hissettiğinde sisi ışıklı uyarılarla haberdar edebilir. Ya da elektrikli süpürge, mikser gibi fazla ses çıkartan cihazların gürültüsü altında, telsizden gelen sesleri duyamama riskini bertaraf etmiş olursunuz.