Skip to content Skip to footer

Bebeğinize İsim Koyarken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

 

İnsanlar bebeklerine isim koyarken kendilerine göre pek çok kriteri göz önünde bulundurur. Örneğin ihtimal dahilindeki isme sahip hoşlanmadıkları biri varsa, kesinlikle bu isim elenir. Her ne kadar zor olsa da, bebeğe isim koymak çok zevkli bir süreç. Sadece bir kaç noktayı hesaba katarsanız, daha da kolay olacağı kesin.

Sır olarak saklamayı bir düşünün

Çevrenizdeki çok az kişi, bebeğiniz doğduğu zaman ismini söylediğinizde, “Bizim okulda bu isimli sümüklü bir kız vardı, hep iki sıra sümükle dolaşırdı!” demeye cesaret edebilir. Fakat bebeğiniz hala karnınızdaysa, bunu söylemekte bir problem görmeyebilirler. Genel olarak, fikrinizi hemen değiştirmeseniz bile, o çok sevdiğiniz isim, artık farklı şeyler çağrıştırabilir. O yüzden doğana kadar kimseyi söylememeyi düşünebilirseniz.

Sesli olarak söylemeyi deneyin

“Ardaaaa, buraya gel…” “Perçeeeemmm, gel kızım…” Tekrarlayın, talim yapın, deneyin. Sonra bunu, sesinizi daha da yükselterek ve 30 kere üst üste tekrarlayın 🙂 Eğer hala içinize siniyorsa, o zaman tamamdır.

En sevdiğiniz isimleri bir kerede kullanmayın

Eğer bebeğinize iki isim verecekseniz, aklınızda bulunsun. Aynı cinsiyetten bir kardeş daha geldiğinde o zaman pişman olabilirsiniz. Elbette ilk bebeğinizse, bunu uygulaması biraz zor olabilir, anlıyorum.

İngilizcede kulağa nasıl geldiği önemli değil

Yurt dışında okur, belki orada çalışır diye şimdiden sevdiğiniz isimleri elemeyin. Bir kısmını kısaltıyorlar, uzatıyorlar, sonuçta çocuğunuzun da kabul edeceği bir versiyon mutlaka bulunuyor.

Ünlülerin isimlerinden etkilenmeyin

Bebeğinizin ismini ne koyarsanız koyun, ismini de çok seveceksiniz elbette. Ama ünlülerin sağı solu belli olmaz- kalkar da çok abuk subuk bir şey yaparsa, o zaman bebeğinizin ismini duyanlardan büyük çoğunluğu, o ünlüyü zikredecek, siz de 10. defadan sonra sinir olacaksınız.

İki isim arasında kaldıysanız bebeğinizi görmeyi bekleyin

Bu iyi bir fikir olabilir- çok sevdiğiniz iki isim arasında karar veremiyorsanız, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda bir tanesi içinizden mutlaka geçecektir…Bana güvenin.

Farkı olmak için işleri zorlaştırmayın

İsim koyarken, karnınızı tatlı tatlı tekmeleyen küçük meleğinizin, ileride yolunun mutlaka bir vergi idaresine düşeceğini göz önünde bulundurun derim. Özellikle bilinen bir ismin farklı dizilişinde (Kayra-Karya vb) yazım ve hitap hatalarından dolayı, ileride epey bir ah alabilirsiniz 🙂

Kimsenin telif hakkı yok

Hep aklınızdaki bir ismi, en yakın arkadaşınız kendi bebeğine mi koydu? Ya da tam tersi? Boşverin. O isimdeki ilk iki kişi onlar olmayacak. Gerçekten istediğiniz isimse, vazgeçmeyin.